Friday, February 23, 2007

Primavara se termina in Februarie

Aventura echipelor romanesti in Europa se incheie,din pacate,pentru sezonul acesta,atat Dinamo ,cat si Steaua fiind eliminate din prestigioasa competitie intercluburi,Cupa Uefa.Dinamo a avut un meci bun in retur,pe Stefan cel Mare,marcand un gol si avand o prima repriza reusita.In a doua repriza,echipa lui Rednic a incasat doua goluri marcate din faze fixe si a pierdut atat disputa cu Benfica,cat si calificarea in etapa urmatoare a competitiei.Steaua a pierdut si ea disputa cu acutala detinatoare a trofeului,FC-Sevilla,pierzand atat acasa,cat si in deplasare cu 2-0,respectiv 1-0.In meciul din deplasare,Steaua a avut un joc bun,creandu-si multe ocazii de gol,niciuna nefiind insa concretizata,Steaua nereusind sa marcheze niciun gol in dubla disputa cu spaniolii.
Astfel,Romania va privi competitiile europene la televizor.Asteptam sezonul urmator,care va aduce in Champions League doua echipe si inca doua in Cupa UEFA,aducand cu sine o sansa mai mare de afirmare pentru Romania.